Odkryj miasta/Blog/Koszty życia w Atenach dla cyfrowych nomadów (2026)

Koszty życia w Atenach dla cyfrowych nomadów (2026)

9 min czytania

Ateny to jedna z większych stolic południowej Europy i dla osoby pracującej zdalnie jedna z tańszych do wynajmu. Z naszych badań wynika, że miesiąc w tym mieście kosztuje około 3 076 USD na poziomie cyfrowego nomady, a znacznie mniej dla osób żyjących bardziej lokalnie. W tym artykule rozbijamy tę kwotę na czynsz, jedzenie, transport, internet i dodatki, a potem sprawdzamy, które miesiące roku są najwygodniejsze. Wszystkie liczby to ceny miesięczne lub za pozycję w dolarach amerykańskich z naszych własnych danych o miastach.

Cztery poziomy kosztów na miesiąc w Atenach

Koszty życia liczymy dla czterech rodzajów mieszkańców, bo jedna średnia ukrywa zbyt wiele. Poziom nomady zakłada umeblowane mieszkanie w centralnej dzielnicy, regularne posiłki na mieście, taksówki w razie potrzeby, nawyk pracy w coworkingu lub kawiarni i podróże wliczone w miesiąc. Poziom expata zakłada osobę mieszkającą dłużej, która wynajmuje nieumeblowane mieszkanie i częściej gotuje w domu. Poziom lokalny odzwierciedla to, jak naprawdę żyją osoby zarabiające w Grecji. Poziom rodzinny obejmuje gospodarstwo z dziećmi.

PoziomKoszt miesięczny (USD)
Cyfrowy nomada3,076
Expat1,523
Rodzina2,923
Mieszkaniec lokalny835

Różnica między poziomem nomady a expata jest duża, prawie dokładnie dwukrotna. To cena elastyczności: umeblowane krótkie wynajmy kosztują znacznie więcej niż długie umowy, a nomada zwykle częściej je na mieście, codziennie płaci za biurko lub kawiarnię i więcej się przemieszcza. Jeśli planujesz zostać kilka miesięcy, możesz część tej różnicy odzyskać, negocjując dłuższy najem i robiąc zakupy na osiedlowych targach.

Kwota 835 USD dla poziomu lokalnego to raczej kontekst niż cel. Średnie miesięczne wynagrodzenie netto w mieście wynosi 960,36 USD, więc mieszkanie jednopokojowe w centrum za 521,69 USD pochłania ponad połowę typowej lokalnej pensji. Osoby pracujące zdalnie i zarabiające w obcej walucie sprawiają, że czynsze w centrum Aten wydają się odwiedzającym rozsądne, a mieszkańcom wysokie.

Czynsz i mieszkanie

Mieszkanie to największa pozycja w każdym budżecie w Atenach. Mieszkanie jednopokojowe w centrum miasta kosztuje średnio 521,69 USD miesięcznie, a przeprowadzka poza centrum obniża tę kwotę tylko do 465,40 USD. Oszczędność to około 56 USD, więc przy wyborze ważniejsze od ceny powinny być lokalizacja i czas dojazdu.

PozycjaCena (USD)
Mieszkanie 1-pokojowe, centrum521.69
Mieszkanie 1-pokojowe, poza centrum465.40
Mieszkanie 3-pokojowe, centrum905.38
Mieszkanie 3-pokojowe, poza centrum871.70
Media, mieszkanie 85 m2 (miesięcznie)265.12
Internet 60 Mb/s (miesięcznie)32.20

Większe mieszkania pokazują ten sam płaski układ cen: trzypokojowe w centrum kosztuje 905,38 USD, a poza centrum 871,70 USD. Ponieważ różnica jest tak wąska, większość nowych mieszkańców wybiera dzielnicę ze względu na jej charakter, dostęp do metra i poziom hałasu, a nie czynsz. Centralne okolice starego miasta oraz dzielnice na południe i wschód od niego to zwykły pierwszy wybór dla osób, które chcą chodzić pieszo do kawiarni i metra.

Media dla mieszkania o powierzchni 85 metrów kwadratowych wynoszą w naszych danych 265,12 USD miesięcznie. To istotna kwota, bo obejmuje ogrzewanie i chłodzenie, a mieszkanie z klimatyzacją będzie droższe w utrzymaniu w upalne lato. Porównując oferty, zapytaj, czy rachunki są wliczone i jak mieszkanie jest chłodzone i ogrzewane, bo ta jedna pozycja potrafi znacząco zmienić budżet.

Dla kupujących i długoterminowych mieszkańców cena za metr kwadratowy wynosi 2 647,22 USD w centrum i 2 564,55 USD poza nim. Większość nomadów nigdy nie kupi mieszkania, ale te liczby wyjaśniają, dlaczego właściciele czują się swobodnie, żądając takich stawek za krótkie wynajmy umeblowane.

Jedzenie, kawa i jedzenie na mieście

Jedzenie na mieście to obszar, w którym Ateny są najbardziej przyjazne dla budżetu. Tani posiłek w restauracji kosztuje średnio 12,64 USD, cappuccino 3,55 USD, a krajowe piwo w restauracji 4,21 USD. Posiłek w restauracji średniej klasy to 52,69 USD, więc dobra kolacja na mieście jest przyjemnością, a nie codziennym nawykiem, ale codzienny lunch w prostej tawernie czy przy straganie z souvlaki łatwo mieści się w budżecie nomady.

PozycjaCena (USD)
Tani posiłek w restauracji12.64
Posiłek w restauracji średniej klasy52.69
Cappuccino3.55
Piwo krajowe, restauracja4.21
Piwo krajowe, sklep1.52
Butelka wina średniej klasy7.38
Chleb, 500 g1.15
Mleko, 1 litr1.62
Jajka, 12 szt.3.87
Filet z kurczaka, 1 kg8.93

Zakupy spożywcze są rozsądne. Chleb kosztuje 1,15 USD za 500 g, mleko 1,62 USD za litr, tuzin jajek 3,87 USD, a kilogram filetów z kurczaka 8,93 USD. Krajowe piwo ze sklepu to 1,52 USD wobec 4,21 USD w restauracji, a butelka wina średniej klasy kosztuje 7,38 USD. Gotowanie w domu większości śniadań i części kolacji oraz lunch na mieście to schemat, który nie pozwala poziomowi nomady rosnąć.

Jeśli jesz głównie na mieście, spodziewaj się, że pozycja jedzenia wyniesie kilkaset dolarów miesięcznie, a dokładna kwota zależy od tego, jak często wybierasz restauracje średniej klasy zamiast prostych. Kawa zasługuje na osobną wzmiankę: przy 3,55 USD za filiżankę praca w kawiarni z dwiema kawami dziennie daje około 213 USD przez trzydzieści dni, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz, gdzie pracować.

Poruszanie się po mieście

Transport publiczny to jedna z najlepszych okazji w mieście. Bilet miesięczny kosztuje 31,61 USD, a pojedynczy przejazd 1,26 USD. Dla większości nomadów mieszkających w centrum i pracujących z mieszkania lub pobliskiej kawiarni karnet w zupełności wystarcza, a taksówka to okazjonalny dodatek, nie rutyna.

PozycjaCena (USD)
Miesięczny bilet komunikacji31.61
Bilet jednorazowy1.26
Opłata początkowa taksówki3.69
Taksówka, za km0.84
Siłownia, miesięcznie39.75
Bilet do kina8.43

Taksówki zaczynają się od 3,69 USD i doliczają 0,84 USD za kilometr, więc krótkie przejazdy przez centrum pozostają tanie. Karnet na siłownię kosztuje średnio 39,75 USD miesięcznie, a miejsce w kinie 8,43 USD. Jeśli chcesz dbać o formę, lokalna siłownia to łatwy sposób na rutynę i poznawanie ludzi; przy tej cenie to niewielka pozycja w miesięcznej sumie.

Internet i praca z Aten

Średnia prędkość internetu w mieście to 76 Mb/s, przy średniej krajowej dla Grecji wynoszącej 65 Mb/s. To wygodne przy rozmowach wideo, pracy w chmurze i przesyłaniu dużych plików, ale nie dorównuje najszybszym miastom Portugalii czy Hiszpanii, gdzie średnie miejskie w naszych danych wynoszą od 179 do 251 Mb/s. Domowe łącze na poziomie 60 Mb/s kosztuje 32,20 USD miesięcznie.

W praktyce oznacza to, że przed podpisaniem umowy warto sprawdzić łącze. Zapytaj właściciela, jaki dostawca jest zainstalowany, czy to światłowód, czy linia miedziana, i czy możesz przetestować prędkość podczas oglądania mieszkania. Miej zapasowy pakiet danych mobilnych; rozmowy przedpłacone kosztują około 0,49 USD za minutę, a pakiet danych jest lepszą kopią zapasową niż poleganie na jednym łączu domowym. Dla osób, które potrzebują bardzo szybkiego i stabilnego połączenia, coworking jest bezpieczniejszy niż nieprzetestowane łącze w mieszkaniu.

Jak Ateny wypadają na tle innych miast Europy

Aby osadzić wynik Aten w kontekście, oto porównanie z podobnymi miastami europejskimi w naszych danych. Poziomy nomady i expata to koszty miesięczne w dolarach, a internet to średnia prędkość w mieście.

MiastoPoziom nomadyPoziom expataInternet w mieście (Mb/s)
Ateny3,0761,52376
Saloniki3,2461,80089
Lizbona3,4622,483179
Porto2,9481,866205
Walencja3,1351,801247
Barcelona4,5032,756251
Budapeszt2,4601,427241
Sofia2,3461,26890
Split2,2511,41593

Ateny znajdują się w środku stawki. Są o około 386 USD tańsze od Lizbony na poziomie nomady i o około 1 427 USD tańsze od Barcelony, ale kosztują więcej niż Sofia, Budapeszt i Split. Saloniki, drugie duże greckie miasto, są nieco droższe i kosztują 3 246 USD. Pod względem internetu Ateny ustępują Lizbonie, Porto, Walencji i Barcelonie, a są zbliżone do Salonik, Sofii i Splitu.

Kompromis jest jasny. Jeśli najważniejsze są prędkość i duża społeczność nomadów, miasta iberyjskie oferują szybsze łącza, a Ateny dają niższy koszt niż Lizbona czy Barcelona i jeden z najlepszych klimatów w grupie. Jeśli chcesz najniższych rachunków, taniej wypadają Sofia, Budapeszt i Split.

Wskaźniki jakości życia

Nasze wskaźniki jakości dają zaokrąglony obraz miasta. Klimat uzyskuje 95,18 na 100, jeden z najwyższych wyników w danych. Zanieczyszczenie wynosi 54,99 w skali, gdzie niższy wynik jest lepszy, co plasuje Ateny pośrodku: letni upał i ruch uliczny to zwykłe powody do narzekań, a jakość powietrza warto sprawdzić, jeśli jesteś wrażliwy. Siła nabywcza to 63,20, a wskaźnik kosztów życia 51,14.

Wynik siły nabywczej odzwierciedla tę samą kwestię, o której pisaliśmy wcześniej. Lokalne dochody są skromne, więc miasto wydaje się tańsze osobie zarabiającej za granicą niż osobie zarabiającej lokalnie w euro. Dla nomady to zaleta, ale też powód, by szanować lokalne ceny i zostawiać odpowiednie napiwki.

Miesiąc po miesiącu: kiedy jechać

Ateny mają gorące, suche lato i łagodną, chłodniejszą zimę. Tabela pokazuje średnie, maksymalne i minimalne temperatury w poszczególnych miesiącach wraz z naszym miesięcznym wynikiem dla miasta, gdzie wyższy wynik jest lepszy.

MiesiącŚrednia temp. (C)Maks. (C)Min. (C)Nasz wynik miesiąca
Styczeń8.513.75.7425
Luty13.116.78.1433
Marzec13.117.09.5433
Kwiecień19.024.113.6475
Maj20.725.415.9475
Czerwiec29.635.123.6435
Lipiec31.236.625.2425
Sierpień29.635.124.8435
Wrzesień24.529.120.3463
Październik20.725.615.4475
Listopad14.318.39.5435
Grudzień11.715.28.3411

Trzy najlepsze miesiące to kwiecień, maj i październik, każdy z wynikiem 475. W kwietniu średnia temperatura wynosi 19,0 C, w maju 20,7 C, a w październiku 20,7 C, z maksimami między 24,1 a 25,6 C. To miesiące, w których rano można pracować na tarasie, a po południu spacerować po mieście. Wrzesień z wynikiem 463 jest kolejny w kolejności, ze średnią 24,5 C.

Niższe wyniki przypadają na skrajności. Grudzień ma najniższy wynik, 411, ze średnią 11,7 C. Styczeń i lipiec mają po 425. Lipiec jest najgorętszym miesiącem, ze średnią 31,2 C i maksimum 36,6 C, a sierpień jest podobny, ze średnią 29,6 C. Latem temperatura odczuwalna sięga około 36 C, więc mieszkanie z działającą klimatyzacją nie jest opcją, lecz koniecznością.

Dla budżetu ten sezonowy wzór ma znaczenie. Jeśli możesz wybrać terminy, październik oraz kwiecień i maj łączą najlepsze wyniki w naszych danych z pogodą, która nie zmusza do planowania dnia wokół upału.

Przykładowy budżet miesięczny

Po zsumowaniu cen poszczególnych pozycji nomada mieszkający w centrum Aten może wydać mniej więcej 522 USD na mieszkanie jednopokojowe, 265 USD na media, 32 USD na internet, 32 USD na bilet komunikacji i 40 USD na siłownię. To około 891 USD kosztów stałych przed jedzeniem. Dodaj nawyk picia kawy, regularne posiłki na mieście i okazjonalną taksówkę, a miesięczna suma zbliży się do 3 076 USD z naszego poziomu nomady, który uwzględnia też krótkoterminowy nocleg, lokalne podróże i wydatki na atrakcje.

Warto czytać tę liczbę jako górną granicę wygodnego, elastycznego miesiąca. Jeśli podpiszesz dłuższą umowę, więcej ugotujesz i wybierzesz metro zamiast taksówek, Twój własny wynik spadnie w stronę poziomu expata, 1 523 USD. To szeroki przedział, a miejsce w nim zależy głównie od mieszkania i tego, jak często jesz na mieście.

Werdykt

Dla osoby pracującej zdalnie Ateny to europejska stolica o dobrej relacji ceny do jakości, z bardzo wysokim wynikiem klimatu, tanim i sprawnym biletem komunikacji oraz rozsądnymi cenami w restauracjach. Główne koszty to czynsz i media, internet jest wystarczający, ale nie wyjątkowy przy 76 Mb/s, a najlepszy czas na pobyt to kwiecień, maj lub październik. Jeśli chcesz niższych kosztów, rozważ Sofię, Budapeszt lub Split; jeśli szybszego internetu, Porto, Walencję lub Barcelonę. Jeśli chcesz mieszkać w stolicy taniej niż w Lizbonie, Ateny są warte miesiąca lub dwóch.

Najczęściej zadawane pytania

Odkryj te miasta