Odkryj miasta/Blog/Najlepsze miasta Kolumbii dla cyfrowych nomadów 2026: koszty i dane

Najlepsze miasta Kolumbii dla cyfrowych nomadów 2026: koszty i dane

11 min czytania

Kolumbia daje pracownikom zdalnym dwa zupełnie różne kraje w jednej pieczątce wizowej: chłodne miasta w górach przy 17-18 stopniach Celsjusza oraz gorące miasta na wybrzeżu Karaibów przy 27-29 stopniach. Dane, którymi dysponujemy, wskazują miesięczny budżet nomady od $1,040 w Bucaramandze do $1,739 w górskim miasteczku Salento, czyli różnicę $699, a krajowa średnia prędkość internetu wynosi 166 Mbps, co daje krajowi 34. miejsce w rankingu prędkości internetu. Miasta nie są jednak równe, więc właściwy wybór zależy od tego, czy najbardziej liczy się dla Ciebie czynsz, klimat, cena łącza czy wielkość miasta wokół.

Ten przewodnik porządkuje siedem głównych miast z najpełniejszymi danymi (Medellín, Bogota, Cartagena, Cali, Santa Marta, Bucaramanga i Barranquilla) i dodaje dwie mniejsze miejscowości w górach, Pasto i Salento, dla których mamy tylko budżet, temperaturę i liczbę mieszkańców. Nikt nie pisał tego z podróży: to lista oparta na danych, a podane wartości są średnimi, które nie będą pasować do każdej dzielnicy ani każdego miesiąca.

Szybka tabela rankingowa

Tabela układa miasta według miesięcznego budżetu nomady, od najtańszego do najdroższego, i pokazuje klimat oraz wielkość każdego miejsca. Budżet to modelowa suma w dolarach amerykańskich, a nie wycena żadnego konkretnego stylu życia.

MiastoMiesięczny budżet nomady (USD)Średnia temperatura (C)Liczba mieszkańców
Bucaramanga$1,04026502,654
Pasto$1,07315312,759
Bogota$1,163177,963,000
Cali$1,184252,039,626
Medellín$1,393182,183,557
Cartagena$1,58029845,801
Barranquilla$1,649281,109,067
Santa Marta$1,72027383,991
Salento$1,739137,000

Rzucają się w oczy dwie prawidłowości. Po pierwsze, wśród czterech najtańszych miast jest zarówno ciepłe (Bucaramanga), jak i chłodne górskie (Pasto i Bogota), więc niski budżet nie zmusza do jednego klimatu. Po drugie, najdroższa grupa to prawie wyłącznie wybrzeże lub turystyczna wioska: Cartagena, Barranquilla, Santa Marta i Salento przekraczają $1,500.

Najlepsze ogólnie: Medellín

Medellín to najbardziej wyważony wybór w danych. Budżet $1,393 plasuje je w środku tabeli, średnia temperatura 18 stopni jest łagodna, a to jedyne kolumbijskie miasto, w którym nasza wartość internetu różni się od krajowej: 179 Mbps wobec 166 Mbps w skali kraju, czyli o około 13 Mbps szybciej. Przy 2,183,557 mieszkańców jest dość duże, by oferować coworkingi, siłownie i mnóstwo restauracji, a jednocześnie nie ma skali stolicy.

Widać też kompromisy. Kawalerka w centrum kosztuje około $297.13 miesięcznie, czyli mniej więcej o 73 procent więcej niż w Bucaramandze, a miesięczny bilet komunikacji miejskiej to $31.47, najwyższa kwota w kraju w naszych danych (remis z Bucaramangą). Nie mamy oceny bezpieczeństwa ani opieki zdrowotnej dla Medellín, więc nie możemy go ocenić pod tymi dwoma względami, a przed wyborem miejsca do wynajmu warto sprawdzić informacje na poziomie dzielnic.

Jeśli chcesz wypróbować jedno miasto na początek i nie masz silnych preferencji co do upału czy budżetu, to właśnie je faworyzują liczby. Jeśli chcesz wydawać mniej, zejdź niżej w tabeli.

Najtańsze miasta: Bucaramanga, Pasto i Cali

Bucaramanga ma najniższy budżet nomady w danych: $1,040 miesięcznie. Kawalerka w centrum to $171.77, najniższy czynsz spośród wszystkich tutejszych miast, internet domowy 60 Mbps kosztuje $15.47, a cappuccino $0.91. Haczyk to bilet komunikacji za $31.47, wspólnie najwyższy, więc oszczędności są w czynszu i internecie, a nie w przemieszczaniu się. Średnia temperatura to 26 stopni, więc jest to miasto ciepłe, a nie górskie. Mieszka tu 502,654 osób, co czyni je miejscem średniej wielkości.

Pasto jest drugie pod względem taniości z kwotą $1,073 i chłodniejsze z tej dwójki, ze średnią 15 stopni. To mniejsze miasto, 312,759 mieszkańców, na południu wyżyn. Nie mamy dla Pasto danych o czynszu, internecie, transporcie ani bezpieczeństwie, więc wiemy tylko, że budżet jest niski, a klimat chłodny. Traktuj je jako kandydata budżetowego, którego trzeba dokładniej sprawdzić przed decyzją.

Cali jest kolejną tanią opcją z budżetem $1,184. Ma najniższą cenę cappuccino ($0.89) i najtańszy miesięczny karnet na siłownię ($15.59) w naszych danych, a kawalerka w centrum kosztuje $208.30. Przy 25 stopniach i 2,039,626 mieszkańców to duże, ciepłe miasto. Jego ocena bezpieczeństwa jest niska, o czym piszemy niżej.

MiastoKawalerka, centrum (USD)Kawalerka, poza centrum (USD)Cappuccino (USD)
Bucaramanga171.77133.750.91
Cali208.30138.120.89
Santa Marta239.67146.861.26
Medellín297.13246.371.11
Bogota335.29260.611.14
Cartagena474.19368.811.52

Barranquilli i dwóch najmniejszych miejscowości celowo brakuje w tej tabeli, z powodów podanych w sekcji o czynszach poniżej.

Najlepsze pod względem wartości internetu

Prędkość prawie nie różnicuje miast. Średnia krajowa to 166 Mbps, a nasza wartość dla miast powtarza tę liczbę w każdym mieście poza Medellín, więc nie możemy uczciwie powiedzieć, że Cali jest szybsze od Bucaramangi ani odwrotnie. Różni się natomiast miesięczna cena domowego łącza 60 Mbps.

MiastoInternet domowy 60 Mbps miesięcznie (USD)
Bucaramanga15.47
Barranquilla18.25
Cali19.36
Bogota19.69
Medellín22.22
Santa Marta27.67
Cartagena37.06

Bucaramanga jest najtańsza z kwotą $15.47, a Cartagena najdroższa z $37.06, czyli około 2.4 raza więcej za ten sam abonament. Jeśli cały dzień pracujesz na wideorozmowach i chcesz mieć drugie łącze jako zapas, ta różnica się sumuje. Medellín to dobra wartość w innym sensie: ma najwyższą prędkość miejską w danych i średnią cenę abonamentu $22.22. Nie mamy ceny internetu dla Pasto ani Salento, więc przed podpisaniem umowy sprawdź zasięg u właściciela i zapytaj, którzy dostawcy obsługują budynek.

Klimat wybrzeża a klimat gór

Temperatura to najwyraźniejsza linia podziału w kraju. Góry są chłodne przez cały rok w naszych średnich: Salento 13 stopni, Pasto 15, Bogota 17 i Medellín 18. Wybrzeże jest gorące: Cartagena 29, Barranquilla 28, Santa Marta 27, a Bucaramanga i Cali, z 26 i 25, plasują się pośrodku. To średnie roczne, więc poszczególne dni i pory roku będą cieplejsze lub chłodniejsze.

GrupaMiastaZakres średniej temperatury (C)Zakres budżetu (USD)
Chłodne górySalento, Pasto, Bogota, Medellín13 do 18$1,073 do $1,739
Ciepłe wnętrze krajuCali, Bucaramanga25 do 26$1,040 do $1,184
Gorące wybrzeżeSanta Marta, Barranquilla, Cartagena27 do 29$1,580 do $1,720

Kolumna z budżetem niesie użyteczną wskazówkę: ciepłe miasta w głębi kraju to najtańsza grupa, gorące wybrzeże jest najdroższe z tych trzech, a grupa górska jest rozrzucona, bo obejmuje i tanie Pasto, i drogie Salento. Jeśli chcesz ciepłej pogody bez dopłaty za wybrzeże, w pierwszej kolejności przyjrzyj się Cali i Bucaramandze. Wilgotność jest wysoka wszędzie w naszych danych, od 75 procent w Santa Marta do 92 procent w Medellín, więc suchego klimatu Kolumbia w żadnym z tych miast nie oferuje.

Porównanie czynszów

To w czynszach miasta różnią się najbardziej. Kawalerka w centrum kosztuje od $171.77 w Bucaramandze do $474.19 w Cartagenie, czyli różnica wynosi $302.42 miesięcznie, mniej więcej 2.8 raza więcej. Poza centrum zakres to $133.75 w Bucaramandze do $368.81 w Cartagenie. W skali roku wybór Bucaramangi zamiast Cartageny dla mieszkania w centrum oszczędza około $3,629 samego czynszu.

Są dwa zastrzeżenia dotyczące danych. Barranquilla ma czynsz w centrum $172.82, ale wyższą wartość $186.72 poza centrum, co jest odwrotnością tego, czego byśmy oczekiwali, i dziwnie wygląda obok jej budżetu miesięcznego $1,649, trzeciego najwyższego w kraju. Pominęliśmy czynsz poza centrum w Barranquilli w tabeli i nie polegalibyśmy na jej czynszu w centrum jako wskazówce dla całego miasta. Pasto i Salento nie mają żadnych danych o czynszu.

Santa Marta to podobny przypadek, tylko odwrócony: czynsz wygląda umiarkowanie, $239.67 w centrum, a jednak budżet $1,720 jest jednym z najwyższych. Model budżetu obejmuje więcej niż czynsz, więc miasto może być tanie w wynajmie i mimo to wypaść drogo ogółem. Traktuj budżet jako orientacyjną wskazówkę, a czynsz jako bardziej konkretny koszt.

Codzienne koszty i transport

Drobne codzienne koszty są w całym kraju zbliżone, dlatego czynsz i internet decydują o większości rankingu. Cappuccino kosztuje od $0.89 w Cali do $1.52 w Cartagenie. Miesięczny karnet na siłownię waha się od $15.59 w Cali do $27.56 w Cartagenie, a Cartagena to jedyne miasto, w którym przekracza $20. Bilety miesięczne kosztują od $20.56 w Barranquilli do $31.47 w Medellín i Bucaramandze.

MiastoBilet miesięczny (USD)Karnet na siłownię miesięcznie (USD)
Barranquilla20.5616.60
Cartagena21.0727.56
Santa Marta21.7616.61
Cali25.1815.59
Bogota26.2217.95
Bucaramanga31.4717.38
Medellín31.4717.83

Cartagena to miasto premium w prawie każdej pozycji danych: najwyższy czynsz, najwyższa cena internetu, najdroższe cappuccino i najdroższa siłownia. Zawdzięcza tę pozycję swojemu turystycznemu charakterowi, więc liczby pasują do miejsca, które chce zobaczyć wielu odwiedzających. Jeśli planujesz dłuższy pobyt, miesiąc lub dwa tam mogą być lepsze niż cały rok.

Bezpieczeństwo i opieka zdrowotna, z zastrzeżeniami

Oceny bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej istnieją tylko dla pięciu z tutejszych miast, więc ta sekcja jest niepełna z założenia. Medellín, Santa Marta, Pasto i Salento nie mają oceny w naszych danych i nie zgadujemy. Tam, gdzie ocena istnieje, opisujemy ją jako niską, umiarkowaną lub wysoką.

MiastoOcena bezpieczeństwaOcena opieki zdrowotnej
Bogotaniskawysoka
Caliniskaumiarkowana
Barranquillaniskaumiarkowana
Bucaramangaumiarkowanaumiarkowana
Cartagenaumiarkowanaumiarkowana

Bogota ma jedyną wysoką ocenę opieki zdrowotnej, co przemawia na jej korzyść, jeśli liczy się dostęp do szpitali, ale ma też niską ocenę bezpieczeństwa. Bucaramanga i Cartagena to jedyne miasta z umiarkowaną oceną w obu kategoriach. Niska ocena bezpieczeństwa to względny sygnał z danych, a nie stwierdzenie o jakiejkolwiek konkretnej ulicy. Oceny dla całego miasta ukrywają duże różnice między dzielnicami, więc zanim wybierzesz miejsce zamieszkania, zbadaj dokładną okolicę, zapytaj mieszkańców i przeczytaj aktualne ostrzeżenia podróżne wydane przez rząd Twojego kraju. W sprawie zdrowia sprawdź, co obejmuje Twoje ubezpieczenie podróżne lub zdrowotne w Kolumbii, ponieważ ocena nie mówi nic o kosztach.

Komu pasuje które miasto

  • Medellín pasuje osobom, które chcą jednej wyważonej bazy: łagodna pogoda 18 stopni, najszybszy internet miejski w danych, 179 Mbps, i średni budżet $1,393.
  • Bogota pasuje tym, którzy chcą bazy w wielkim mieście z wysoką oceną opieki zdrowotnej i budżetem $1,163 oraz akceptują niską ocenę bezpieczeństwa i chłodne dni przy 17 stopniach. Jej czynsz w centrum, $335.29, jest wyższy niż w Medellín, więc porównaj oba miasta pod własne potrzeby.
  • Cartagena pasuje na krótkie pobyty osobom, które cenią gorące nadmorskie otoczenie i akceptują najwyższe koszty w kraju: $1,580 miesięcznie i $474.19 za kawalerkę w centrum.
  • Cali pasuje pracownikom dbającym o budżet, którzy lubią ciepłą pogodę: $1,184 miesięcznie, czynsz w centrum $208.30 oraz najtańsza kawa i siłownia w danych.
  • Santa Marta pasuje tym, którzy chcą mniejszego miasta na wybrzeżu, 383,991 mieszkańców, z umiarkowanym czynszem $239.67, ale budżetem $1,720.
  • Bucaramanga pasuje komuś, kto chce najniższego budżetu ($1,040), najtańszego czynszu i internetu oraz zrównoważonej oceny bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej, i nie przeszkadza mu bilet za $31.47.
  • Barranquilla pasuje tym, którzy chcą dużego, gorącego miasta na wybrzeżu z niskim kosztem transportu $20.56, choć niska ocena bezpieczeństwa i nietypowe dane o czynszach wymagają dodatkowego sprawdzenia.
  • Pasto pasuje łowcom okazji, którzy lubią chłodną pogodę (15 stopni) i mniejsze miasta, z zastrzeżeniem, że mamy o nim niewiele danych.
  • Salento pasuje na krótki, spokojny pobyt w najchłodniejszym miejscu na liście, przy 13 stopniach. Miasteczko ma 7,000 mieszkańców i budżet $1,739, więc nie jest okazją.

Jak wybierać między miastami

Zacznij od klimatu, bo to jedyna rzecz, której nie zmienisz po przyjeździe. Jeśli chcesz chłodnej pogody, wybierz do krótkiej listy Medellín, Bogotę i Pasto. Jeśli chcesz ciepła, zacznij od Cali i Bucaramangi, a wybrzeże traktuj jako opcję premium. Potem sprawdź czynsz w dokładnych dzielnicach, które Ci się podobają, bo nasze liczby to średnie dla miast. Na końcu poproś o krótką pierwszą rezerwację na kilka tygodni, zanim podpiszesz długą umowę, i porównaj rzeczywisty abonament internetowy oraz zapasowe opcje w budynku.

Plan na dwa miasta też ma sens w kraju z tak wyraźnym podziałem klimatycznym: chłodne miasto w górach do skupionej pracy i nadmorskie dla zmiany otoczenia. Najtańsze zestawienie w danych to Bucaramanga i Pasto, z budżetami $1,040 i $1,073.

Praktyczne uwagi o wizach i prądzie

Przepisy wizowe, zgoda na pracę i opodatkowanie pracowników zdalnych zmieniają się i zależą od Twojego obywatelstwa oraz długości pobytu, więc przed rezerwacją sprawdź oficjalne źródło, takie jak kolumbijski urząd imigracyjny lub lokalna ambasada. To samo dotyczy Twojej rezydencji podatkowej w kraju. Praktycznie rzecz biorąc, w kraju obowiązują wtyczki typu A i B przy 110 woltach i 60 Hz, więc sprawdź, czy Twoje ładowarki obsługują ten zakres.

Najczęściej zadawane pytania