Odkryj miasta/Blog/Najlepsze miasta w Azji w grudniu dla cyfrowych nomadów

Najlepsze miasta w Azji w grudniu dla cyfrowych nomadów

14 min czytania

Grudzień to miesiąc, w którym Azja układa się dla pracowników zdalnych w całość. Monsun opuścił większość Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, upały wiosny jeszcze nie nadeszły, a miasta kontynentalnej strefy tropikalnej są suche i przyjemne. Dalej na północ obraz się zmienia: Hongkong i Hanoi stają się naprawdę chłodne i lekka kurtka przestaje być opcją. Ten przewodnik klasyfikuje dziesięć najlepszych azjatyckich miast dla cyfrowego nomady w grudniu według naszego miesięcznego wyniku, a przy każdym zestawia koszty, internet, bezpieczeństwo i grudniową pogodę z tym, jak grudzień wypada na tle najlepszego miesiąca w roku dla tego miasta.

Istniejący artykuł opisuje najlepsze kierunki na grudzień na całym świecie. Ten jest celowo węższy. Dotyczy wyłącznie Azji, więc do każdego z poniższych miast dolecisz krótkim regionalnym lotem z pozostałych, a porównanie dotyczy kompromisów wewnątrz regionu: tajska wygoda kontra kambodżańskie ceny, wietnamskie jedzenie kontra infrastruktura Hongkongu, indyjskie miasta, które wreszcie są suche, kontra południowo-wschodnioazjatyckie, które są w najlepszej formie.

Jak uszeregowaliśmy miasta

Nasz miesięczny wynik to jedna liczba łącząca pogodę w danym miesiącu z resztą tego, co śledzimy dla każdego miasta. Im wyżej, tym lepiej. Do tego rankingu wzięliśmy każde azjatyckie miasto, dla którego w bazie mamy zarówno koszt życia nomady, jak i prędkość internetu w mieście, sprawdziliśmy jego wynik za grudzień i posortowaliśmy od góry. Poniższe dziesięć miast to pierwsza dziesiątka tej listy. Kaohsiung na Tajwanie było jedenaste z wynikiem 450, o punkt za Vientiane, więc warto je rozważyć, jeśli chłodniejszy koniec listy brzmi zachęcająco.

Dwa zastrzeżenia. Po pierwsze, wyniki w środku tabeli są bardzo bliskie. Dziewięć miast mieści się w 19 punktach, między 470 a 451, więc kolejność miejsc od drugiego do dziesiątego należy czytać jako grupę, a nie ścisły werdykt. Po drugie, podajemy tylko to, co potwierdzają dane. Dane o opadach są dla wielu azjatyckich miast niewiarygodne, więc grudzień opisujemy temperaturą, a opady pomijamy. Bezpieczeństwo podajemy jako wskaźnik, gdzie wyższa wartość oznacza bezpieczniej, i traktujemy go jako orientacyjną wskazówkę, a nie wyrok.

Top 10 w skrócie

MiejsceMiastoWynik w grudniuKoszt nomady (USD/mies.)Internet (Mb/s)Wskaźnik bezpieczeństwaŚr. temp. w grudniu (C)
1Chiang Mai, Thailand4881,10623877.622.8
2Bangkok, Thailand4701,49027261.027.9
3Ho Chi Minh City, Vietnam4701,05017448.826.1
4Phnom Penh, Cambodia4611,1695048.026.7
5Siem Reap, Cambodia4601,2124767.525.3
6Pattaya, Thailand4571,50323853.926.8
7Mumbai, India4561,5365855.825.5
8Hong Kong4532,8707078.617.1
9Hanoi, Vietnam4521,07816365.917.5
10Vientiane, Laos4519894165.221.5

Bangkok i Ho Chi Minh mają po 470; Bangkok wymieniamy pierwszy, bo to większy rynek, ale dane ich nie rozdzielają. Wzór widać już z samej tabeli: Tajlandia dostarcza trzy z dziesięciu miejsc, Kambodża dwa, Wietnam dwa, a Indie, Hongkong i Laos po jednym. Chiang Mai to jedyne miasto, które prowadzi pod względem wyniku i jednocześnie należy do tańszych opcji.

1. Chiang Mai: najwyższy wynik w Azji w grudniu

Chiang Mai ma w grudniu 488 punktów, najlepszy wynik spośród wszystkich azjatyckich miast w rankingu, a przy tym kosztuje nomadę 1 106 USD miesięcznie. Internet w mieście ma średnio 238 Mb/s, co w zupełności wystarcza do rozmów wideo i wysyłania dużych plików. Wskaźnik bezpieczeństwa wynosi 77,6, drugi najwyższy w tej dziesiątce po Hongkongu.

Wynik tłumaczy grudniowa pogoda. Średnia temperatura to 22,8 C, ze średnim dziennym maksimum 28,3 C i średnim nocnym minimum 18,3 C. To dzień, w którym można pracować na tarasie, i noc, w której przyda się cienka warstwa. W mieście, gdzie w kwietniu średnia sięga 31,7 C, a najsłabszy wynik, 247, przypada na sierpień, grudzień jest wyraźnie korzystnym miesiącem.

Na tle własnego kalendarza Chiang Mai w grudniu jest nie tylko dobre, ale współnajlepsze. Wynik wynosi 488 w listopadzie, grudniu, styczniu i lutym i żaden miesiąc go nie przebija. Jeśli możesz zadeklarować tylko kilka tygodni, każdy z tych czterech miesięcy da ten sam rezultat, a grudzień ma tę zaletę, że wypada tuż przed najbardziej ruchliwym okresem nowego roku.

2. Bangkok: najszybszy internet na liście

Bangkok ma 470 punktów i najszybszy internet miejski w dziesiątce: 272 Mb/s. Budżet nomady to 1 490 USD miesięcznie, czyli około 384 USD więcej niż w Chiang Mai, a płacisz za skalę: większy wybór coworkingów, więcej lotów, lepszy dostęp do lekarzy i kuchnię, która działa całą noc. Kawalerka w centrum kosztuje około 595 USD miesięcznie, a tani posiłek w restauracji około 2,74 USD, więc nadwyżka to głównie mieszkanie.

Grudzień w Bangkoku to średnio 27,9 C, z maksimami 33,0 C i minimami 23,0 C. Jest raczej ciepło niż chłodno, ale to daleko od średniej 31,8 C w kwietniu. Nasz wynik dla Bangkoku w grudniu równa się styczniowemu, 470, i jest najwyższy w roku. Najniższy punkt to lipiec z wynikiem 326. Jeśli chcesz być w Bangkoku, gdy jest najłatwiej, odpowiedzią są grudzień i styczeń.

Wskaźnik bezpieczeństwa wynosi 61,0. To wartość umiarkowana i jak w każdym dużym mieście praktyczna rada jest zwyczajna: korzystaj z licencjonowanego transportu, nie wyciągaj telefonu na ulicach pełnych motocykli i wybierz dzielnicę z krótkim spacerem do metra.

3. Ho Chi Minh: jej jedyny najlepszy miesiąc

Ho Chi Minh remisuje z Bangkokiem na 470 i jest tańsze z dwóch, 1 050 USD miesięcznie, czyli najniższy koszt nomady w pierwszej trójce. Internet ma średnio 174 Mb/s. Kawalerka w centrum to około 494 USD miesięcznie, domowy internet 60 Mb/s około 11,48 USD, a tani posiłek około 2,04 USD.

Grudzień to dla Ho Chi Minh nie tylko dobry miesiąc, ale najlepszy. Wynik 470 porównuje się z 455 w styczniu, 451 w listopadzie i minimum 280 we wrześniu. Innymi słowy, przyjazd w grudniu daje miasto w najlepszej formie, a różnica między grudniem a najgorszym miesiącem wynosi 190 punktów. Średnia temperatura to 26,1 C, z maksimami 30,1 C i minimami 23,3 C.

Wskaźnik bezpieczeństwa 48,8 jest najniższy w pierwszej dziesiątce, tuż przed Phnom Penh z 48,0. Nie budowalibyśmy argumentu na jednym wskaźniku, ale to przypomnienie, by poważnie traktować wyrywanie toreb i kradzieże telefonów w tłocznych dzielnicach oraz wybierać mieszkanie z rozsądnym wejściem i solidnym zamkiem.

4 i 5. Phnom Penh i Siem Reap: tanie i najlepsze w grudniu

Kambodża ma dwa miasta w pierwszej piątce. Phnom Penh ma 461 punktów przy 1 169 USD miesięcznie, a Siem Reap 460 przy 1 212 USD. Oba są daleko za Tajlandią pod względem prędkości internetu, 50 i 47 Mb/s, co wystarcza do rozmów i zwykłej pracy, ale nie do przesyłania dużych plików. Jeśli twoja praca zależy od szybkiego łącza, sprawdź konkretny budynek, zanim się zdecydujesz.

Oba miasta są w najlepszej formie około grudnia. Każde ma w grudniu i styczniu dokładnie ten sam wynik, 461 i 460, i są to najwyższe wyniki w ich roku. Najsłabsze miesiące to październik dla Phnom Penh, 281, i wrzesień dla Siem Reap, 288. Średnia grudniowa temperatura to 26,7 C w Phnom Penh i 25,3 C w Siem Reap, a nocne minimum w Siem Reap spada do 21,0 C.

Siem Reap jest tańsze w wynajmie. Kawalerka w centrum to około 238 USD miesięcznie wobec 547 USD w Phnom Penh. Jego wskaźnik bezpieczeństwa to 67,5, wyraźnie więcej niż 48,0 w Phnom Penh. Domowy internet 60 Mb/s kosztuje w obu około 35,25 USD. Dla nomady, który chce mniejszej, spokojniejszej bazy na miesiąc lub dwa, Siem Reap w grudniu to mocny wybór; dla kogoś, kto potrzebuje stolicy z większą liczbą usług, lepsze jest Phnom Penh.

6. Pattaya: grudniowy szczyt blisko Bangkoku

Pattaya ma 457 punktów, swój najwyższy wynik w roku, kosztuje 1 503 USD miesięcznie, a internet to 238 Mb/s. Średnia grudniowa temperatura to 26,8 C, z maksimami 31,2 C i minimami 23,0 C. Jej najsłabsze wyniki to 355, w maju i lipcu, więc rozstęp w ciągu roku jest mniejszy niż w wielu miastach z tej listy, co sprawia, że wybacza przesunięcie terminów.

Jej miejsce na liście wynika z tego, że jest nadmorską alternatywą w pobliżu Bangkoku. Pasuje do kogoś, kto chce mieszkania blisko morza i regularnego rytmu i może zaakceptować wskaźnik bezpieczeństwa 53,9. Nie ma niskiej ceny Chiang Mai ani wyboru coworkingów jak Bangkok, ale w grudniu to jedna z bardziej niezawodnych opcji w Tajlandii.

7. Mumbaj: sucho i wreszcie dobrze

Mumbaj ma w grudniu 456 punktów, a powodem jest kalendarz. Problemem są miesiące monsunu: wynik spada do 92 w lipcu i 138 w czerwcu. W grudniu deszcze już ustały, a średnia temperatura to 25,5 C, z maksimami 31,5 C i minimami 21,3 C. Wynik grudniowy równa się styczniowemu, 456, najlepszemu w roku dla tego miasta.

Kosztuje 1 536 USD miesięcznie, drugi najwyższy wynik w dziesiątce po Hongkongu, a internet to średnio 58 Mb/s. Kawalerka w centrum to około 522 USD miesięcznie, domowy internet 60 Mb/s około 9,33 USD, a tani posiłek około 3,68 USD. Wskaźnik bezpieczeństwa wynosi 55,8. Dla kogoś, kto chce indyjskiej bazy, rozsądne okno to od grudnia do lutego; to samo miasto w lipcu to zupełnie inna propozycja.

8 i 9. Hongkong i Hanoi: chłodny koniec i jedyne dwa poniżej swojego szczytu

To dwa miasta w pierwszej dziesiątce, w których grudzień nie jest szczytem. Hongkong ma 453 przy najlepszym miesiącu, październiku, 473, czyli różnica 20 punktów. Hanoi ma 452 wobec listopada, 472, również różnica 20. W obu przypadkach powodem jest temperatura: Hongkong ma w grudniu średnio 17,1 C, z maksimami 20,6 C i minimami 12,7 C, a Hanoi średnio 17,5 C, z maksimami 22,1 C i minimami 13,5 C. To zdecydowanie najchłodniejsze miasta w pierwszej dziesiątce.

To nie czyni ich złym wyborem. Hongkong ma najwyższy wskaźnik bezpieczeństwa w dziesiątce, 78,6, i internet miejski 70 Mb/s, ale jest zdecydowanie najdroższy, 2 870 USD miesięcznie, a kawalerka w centrum kosztuje średnio około 2 295 USD. Hanoi jest przeciwieństwem pod względem ceny: 1 078 USD miesięcznie, internet 163 Mb/s, kawalerka w centrum około 330 USD, domowy internet 60 Mb/s około 9,66 USD i tani posiłek około 2,04 USD, przy wskaźniku bezpieczeństwa 65,9. Hanoi w grudniu jest chłodne, czasem szare i bardzo opłacalne; to też jedno z najtańszych miejsc na liście, by żyć dobrze.

Jeśli wolisz być miesiąc wcześniej w którymkolwiek z tych miast, oba mają szczyt jesienią: październik w Hongkongu i listopad w Hanoi. Jeśli termin jest ustalony na grudzień, zabierz ciepłe warstwy i ciesz się niższymi kosztami mieszkań, które nie wymagają ogrzewania i pozostają łagodne.

10. Vientiane: najtańsze i najcichsze

Vientiane zamyka listę z 451 punktami i ma najniższy koszt nomady, 989 USD miesięcznie. Internet jest najsłabszy w dziesiątce, 41 Mb/s. Grudzień to średnio 21,5 C, z maksimami 26,8 C i minimami 16,9 C, więc wieczory są chłodne. Wynik 451 jest taki sam w listopadzie, grudniu, styczniu i lutym, co oznacza, że miasto jest w najlepszej formie cztery miesiące z rzędu.

Kawalerka w centrum kosztuje około 510 USD miesięcznie, a tani posiłek około 3,00 USD. Wskaźnik bezpieczeństwa wynosi 65,2. Vientiane pasuje komuś o niewielkich potrzebach przepustowości, kto chce ciszy i niskich kosztów. Nie pasuje, jeśli twoja praca zależy od szybkiego, nieprzerwanego wysyłania plików.

Grudzień na tle najlepszego miesiąca każdego miasta

Dla planowania liczy się pytanie, czy grudzień to kompromis, czy prawdziwa rzecz. Dla większości tej listy to prawdziwa rzecz.

MiastoWynik w grudniuWynik najlepszego miesiącaNajlepszy miesiącRóżnicaNajsłabszy wynik
Chiang Mai488488lis, gru, sty, lut0247 (sie)
Bangkok470470gru, sty0326 (lip)
Ho Chi Minh City470470gru0280 (wrz)
Phnom Penh461461gru, sty0281 (paź)
Siem Reap460460gru, sty0288 (wrz)
Pattaya457457gru0355 (maj, lip)
Mumbai456456gru, sty092 (lip)
Hong Kong453473paź20201 (cze)
Hanoi452472lis20241 (lip)
Vientiane451451lis, gru, sty, lut0225 (lip, sie)

Osiem z dziesięciu miast jest w grudniu w najlepszej formie lub remisuje o najlepszy miesiąc. Tylko Hongkong i Hanoi są poniżej, o 20 punktów. Dwa miasta, Ho Chi Minh i Pattaya, osiągają swój jedyny najwyższy wynik w roku w grudniu i w żadnym innym miesiącu. Dlatego grudzień jest najbardziej obleganym miesiącem planowania dla nomadów jadących do Azji i dlatego warto rezerwować wcześnie: dobre miesiące dzieli wiele osób.

Koszty i codzienne ceny

Koszt nomady obejmuje typowy miesiąc pracownika zdalnego. Poniższe ceny szczegółowe pokazują, skąd bierze się różnica. Tam, gdzie wartości nie podajemy, pomijamy ją zamiast szacować.

MiastoKoszt nomady (USD/mies.)Kawalerka w centrum (USD)Internet domowy 60 Mb/s (USD)Tani posiłek (USD)
Bangkok1,490594.5815.462.74
Ho Chi Minh City1,050493.7711.482.04
Phnom Penh1,169546.7635.253.85
Siem Reap1,212237.5035.252.25
Mumbai1,536522.409.333.68
Hong Kong2,8702,294.5322.847.70
Hanoi1,078329.829.662.04
Vientiane989509.69brak3.00

Pominęliśmy tu Chiang Mai i Pattayę, bo ich szczegółowe ceny są w naszych danych niekompletne, a cena planu internetowego w Vientiane odbiegała od reszty, więc jej nie podajemy. Ich koszty nomady, 1 106 USD i 1 503 USD, są nadal wiarygodne dla powyższego rankingu. Tabela pokazuje, że Hongkong kosztuje blisko trzy razy więcej niż najtańsze miasto i że to mieszkanie, nie jedzenie, napędza tę różnicę. Posiłek kosztuje od 2,04 do 3,85 USD w siedmiu z ośmiu pokazanych miast; to mieszkanie przesuwa budżet.

Co mówi wzór miesiąc po miesiącu

Grudzień to jeden punkt na dłuższej krzywej, a jej kształt różni się w zależności od miasta. Miasta Tajlandii i Kambodży rosną od października lub listopada, utrzymują najwyższy wynik do stycznia i spadają od marca, gdy narasta upał. Chiang Mai, Bangkok i Phnom Penh osiągają najwyższe wyniki w pierwszych miesiącach roku; najniższe przypadają na miesiące deszczowe, od lipca do października, zależnie od miasta.

Wietnam to wyjątek wart uwagi. Ho Chi Minh ma szczyt w grudniu i traci 15 punktów w styczniu, a Hanoi ma szczyt miesiąc wcześniej, w listopadzie, i spada do 390 w styczniu, bo zaczyna się chłód. Jeśli planujesz podróż po Wietnamie zimą, rozsądna kolejność to północ w październiku i listopadzie, a południe od grudnia. Mumbaj natomiast wraca po monsunowym dołku: 394 w październiku, 436 w listopadzie i 456 w grudniu i styczniu.

Na dłuższy pobyt najdłużej utrzymują wynik Chiang Mai i Vientiane, oba na szczycie przez cztery miesiące z rzędu. Jeśli wybierasz bazę na cały chłodny sezon, to najbezpieczniejsze wybory. Jeśli chcesz tylko grudzień, Ho Chi Minh i Pattaya to miasta, gdzie jest on wyraźnie najlepszym miesiącem.

Kto powinien wybrać które miasto

Jeśli chcesz najwyższego wyniku ogólnego i dobrej ceny, wybierz Chiang Mai. Jeśli ważniejsza jest szybkość i skala, wybierz Bangkok. Jeśli chcesz najniższego kosztu wśród dużych, dobrze skomunikowanych miast, wybierz Ho Chi Minh za 1 050 USD miesięcznie. Jeśli chcesz spokojnej bazy i zniesiesz skromny internet, Siem Reap i Vientiane to najtańszy sposób na grudzień w komfortowym klimacie. Jeśli bezpieczeństwo i infrastruktura ważą więcej niż koszt, Hongkong ma najwyższy wskaźnik bezpieczeństwa, 78,6, ale zapłacisz za to. Jeśli chcesz indyjskie miasto w porze suchej, Mumbaj w grudniu to rozsądna opcja za 1 536 USD miesięcznie.

Werdykt

Dla pracownika zdalnego wybierającego jedno azjatyckie miasto na grudzień 2026 nasze dane wskazują Chiang Mai: miesięczny wynik 488, budżet nomady 1 106 USD, internet miejski 238 Mb/s i grudniowy klimat ze średnią 22,8 C. Bangkok i Ho Chi Minh dzielą drugie miejsce z 470, a wybór między nimi sprowadza się do tego, czy wolisz szybsze łącze za 1 490 USD, czy niższy rachunek, 1 050 USD.

Bardziej użyteczny wniosek płynie z tabeli porównawczej. Dla ośmiu z dziesięciu miast grudzień jest najlepszym lub współnajlepszym miesiącem roku, więc podróżując w szczycie sezonu, nie godzisz się na drugi wybór. Jedyne wyjątki to Hongkong i Hanoi, oba 20 punktów poniżej jesiennego szczytu, a w grudniu są na tyle chłodne, że trzeba się na to przygotować. Wybierz miasto pasujące do twoich potrzeb internetowych i budżetu, rezerwuj wcześnie i traktuj kolejność miejsc od drugiego do dziesiątego jako krótką listę, a nie ścisły ranking.

Najczęściej zadawane pytania